Jak to moje jachtání začalo?

V období let 1998 - 2005 jsem se "vyučoval" jachtingu v praxi na různých plachetnicích pronajatých od mnoha charterových firem i soukromníků v Chorvatsku, Řecku a Itálii, zpočátku jako člen posádky ale později už většinou jako velitel plavidla . Byly to cenné roky nabývání zkušeností, které se nevyčtou z knížek a nezískají absolvováním nějakého kurzu zakončeného oštemplovaným kapitánským průkazem. Každým dalším rokem a sezonou strávenou na lodi a na moři se něco nového naučím a neustále mě něco nového překvapuje, ale ze všeho nejvíce mám čím dál větší respekt před přírodou a mořem samotným.

Od r. 2006 se plavím převážně jen na vlastní lodi a i díky tomu mám možnost na ní trávit delší dobu především v letní sezoně a tím také přibylo více "radovánek" s její údržbou a provozováním.

Děkuji všem, se kterými jsem mohl plout a také těm co kdy pluli se mnou a těším se na ty co se snad někdy přidají ochutnat trochu toho slaného vzduchu, který obklopuje modré dálky pod žhavým sluncem či noční oblohou plnou hvězd.

Tom Vacek